Skip to content
MSc. VERONIKA BLAŠKOVÁ

MSc. VERONIKA BLAŠKOVÁ

  • viac ako 20 rokov hrala závodný tenis
  • vyštudovala odbor psychológie v USA na plné tenisové štipendium
  • získala magisterský titul v Škótsku v odbore športová psychológia tiež na plné športové štipendium
  • pôsobí ako športový psychológ a tenisový tréner

PREČO SI SA ROZHODLA ODÍSŤ ŠTUDOVAŤ DO ZAHRANIČIA? 

Prvotný plán bol stať sa profesionálnou tenistkou ale keďže bolo vzdelanie pre mňa rovnako dôležité, rozhodla som sa to spojiť. Chcela som ostať pri tenise a získať titul na zahraničnej univerzite. Na Slovensku to zatiaľ nie je možné a veľa športovcov, ktorí pokračujú v štúdiu na vysokej škole so športom skončia. 

AKÉ BOLI ZAČIATKY V ZAHRANIČÍ? 

Samozrejme, že začiatky neboli jednoduché. Na univerzite nebol žiadny Slovák, takže sa pre mňa stala angličtina prvotný jazyk. Ľudia mali trošku odlišné myslenie, zvyky, kultúru. Bola som ďaleko od domova a zrazu som bola na všetko sama (prať, variť, upratovať, nakupovať a popri tom všetkom na plno trénovať a študovať). Avšak svoje rozhodnute by som nemenila, pretože to boli super 4 roky, kde som získala množstvo nových skúsenosti, veľa nových priateľov po celom svete a vyštudovala som univerzitu v zahraničí. 

MSc. LENKA HOJČKOVÁ

MSc. LENKA HOJČKOVÁ

  • viac ako 20 rokov hrala závodný tenis
  • vyštudovala odbor psychológie v USA na plné tenisové štipendium
  • získala magisterský titul v Škótsku v odbore výskum v psychológii tiež na plné športové štipendium
  • pôsobí ako environmentálny špecialista v zahraničnej firme

BOLO TO NÁROČNÉ ODÍSŤ Z DOMU NA DLHŠÍ ČAS? 

Čas strávený na univerzite v zahraničí ubehol celkom rýchlo, lebo tam človek nemá veľmi priestor na nudu. Počas semestrov je okrem tréningov a školy veľa cestovania s tímom na zápasy a počas Vianoc a leta som mala príležitosť cestovať domov za rodinou, takže to bol dobrý balans medzi časom stráveným tak ďaleko od domova a časom stráveným doma. 

AKÉ SÚ TERAZ TVOJE POCITY Z TOHO, ŽE SI VYŠTUDOVALA V ZAHRANIČÍ, ZOPAKOVALA BY SI SI TO? 

Určite áno. Nadobudla som nenahraditeľné skúsenosti. Keďže sme trénovali každý deň, okrem toho škola a zápasy, musela som sa naučiť využívať svoj voľný čas efektívne čo teraz využívam denne. Naučila som sa tiež byť otvorená novým veciam a ľuďom čo mi otvorilo veľa nových dverí. Čo sa týka športu, spoznala som aké je to trénovať na vysokej úrovni a dosahovať svoje maximá. Aj keď som sa nerozhodlla pokračovať v tenise po skončení univerzity kvôli zraneniu, je veľa športovcov ktorým sa podarilo preraziť do sveta profesionálnych športových kariér po získaní univerzitného titulu.